Olvastam egy interjút a HVG-ben Bernard Girard-dal, akit az újságíró megkérdezett arról vajon leáldozott-e a szuperkarizmatikus egyszemélyes vezetésen alapuló vállalatirányítási modell?
„Nem vagyok benne biztos, hogy valaha is léteztek ezek a héroszok.” hangzott a „Google menedzsment” modell szakértőjeként ismertté vált közgazdászprofesszor válasza.
Letettem ezen a ponton az újságot, mert meglódultak a gondolataim. Ugyanis ha nem is a vállalatirányítás szintjén, de engem is régóta foglalkoztat a karizmatikus vezetés témája és ez az egyenes tömör válasz belőlem is kibújtatta az ördögöt, azt a sok fura rossz érzést, amikor a karizmával találkoztam.
Meggugliztam a kifejezést és a következőket találtam:
karizma–teológiaiésvallástudományifogalom, amely az embervallásostermészetű rendkívüli lelki képességeinek mint kegyelmi adományoknak a megnevezésére szolgál.Összehasonlító vallástörténetimegközelítésben ilyen, azisteniés az emberi világ közötti közvetítésre alkalmassá tevő képességek azoknak a szent embereknek az adományai, akik aa varázslás, a jóslás, aprófétálásrévén emberfeletti adottságoknak válnak részesévé.
Nahát, lehetett volna valami közelebbi, üzleti vagy politikai definíciót találni, de most kapóra jön ez a vallásos, természetfeletti olvasat. Ugyanis benne van az, ami a legtöbbször zavarni szokott amikor a karizmával, a karizmatikus vezető ajnározásával találkozom. Az a túlzott, a valóságtól elrugaszkodott elvárás és a rá épített hazug image, ami a mai napig körbelengi a vezetés és a vezető jelenségét.
A politikában demokratikus keretek között már azok a mondatok is rendre félremennek, amikor egy elnök (miniszterelnök) jelölttől várják az ország felemelkedését, vagy a nevével fémjeleznek egy korszakot. Kommunikációs szempontból el tudom fogadni, hogy egyszerűbb kimondani, hogy Clinton éra, de azért az helyesen így hangozna:
„Az a korszak, amikor a kormányzat élén Clinton állt, a tőle független törvényhozó testület a következő tagokból állt: (hosszú felsorolás a szenátus tagjairól), a jegybankot Greenspan irányította, a legfelső bíróság összetétele következő volt: (megint felsorolás)….”
És még akkor lehetne cizellálni a különböző független felügyeletekkel, a központi kormányzattól független szövetségi államokkal (itthon önkormányzatokkal), a piac és a média meghatározó szereplőivel vagy a jelentős civil szerveződésekkel, sőt az USA viszonylatában legalábbis a lakosság (pl. fogyasztási) attitűdjével a közvélekedéssel.
Ha minden független cselekvőképes aktort figyelembe veszünk, akkor az elnök (miniszterelnök)mozgástere igen korlátos (és tudatosan korlátozott) egy demokratikus országban, ami azt jelenti, hogy sem a közösség felemelkedése, sem bukása nem köthető egyértelműen hozzá és csak hozzá. A demokrácia egyik lényegi vonása éppen a hatalmi ágak szétválasztása. Ez azt jelenti, hogy a karizmatikus vezető (népvezér) mint egyszemélyes aktor, akinek a recehártyáján tükröződik az egész rendszer, aminek az élén áll, és akinek a homlokát az egyedüli megvilágosodás bölcs szele fújja, értelmezhetetlen fogalom ilyen keretek között. Lehet tehetségesnek lenni az egyeztetésben, ehhez lehet rendelkezni kisugárzással is, de egy megosztott hatalmi felállásban a siker és a bukás záloga mindig több mint pusztán egy, bármilyen erős személyiséggel megáldott ember sikere vagy bukása. Az ilyen rendszerekben egy többváltozós képlet egyetlen változója lehet csak a mégoly karizmatikus vezető is, akit hiába írnak rezgő pirossal a képletbe, attól még a többi változó nélkül nem fog kijönni a kívánt eredmény. Háááálistennnek.
Anekdotaként terjed szervezetfejlesztő tréningekről egy bevett trükkös kérdés a tréning kezdetekor, miszerint: kit tartanak a jelenlévők a cégnél pótolhatatlannak?
És amikor elhangzanak nevek esetleg, akkor a válasz az, hogy: na, első lépésként őket kell elbocsátani.
Ugyanis a pótolhatatlan ember egy rendszer számára életveszélyes. Szerintem abban az értelemben, ahogyan mi elvárásokat támasztunk a karizmatikus ember felé, úgy ő is életveszélyes lehet egy komplex rendszerben.
Egyszerre önáltatás a szavazók, vásárlók, részvényesek részéről azt hinni majd az isteni képességekkel megáldott tévedhetetlen vezető biztosítja a boldogulásunkat és önáltatás a mégoly erős vezető részéről is azt gondolni, hogy majd ő, majd ő egyedül.
Egy 2-3 fős csoportosulás szintjéig (a többiek teljes elnyomásával) talán még találkozhat az elvárás a valós lehetőségekkel, de ennél nagyobb szervezeteknél a karizmának már legfeljebb katalizátor szerepe lehet (az se semmi) de annak köze sincs ahhoz az egy pontra irányultsághoz, amit legtöbbször belefantáziálunk ezekbe az emberekbe negligálva azt a bonyolult rendszert, ami mögötte áll.
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Valahol olvastam, hogy 1944-ben Budapest ostromának előestéjén, amikor az oroszok már bekerítették a várost, a lakosok még sült gesztenyét vásárolva...
Szingapúr sokszor emlékeztet engem a kádári Magyarországra csak jobban sikerült. Az állami bérlakásrendszeren alapuló szingapúri lakótelepeket aprólékosan megtervezik és évtizedek...
A globális kereskedelem fellegvárában Szingapúrban, az itteni viszonyokhoz képest meglepő intenzitással feszül egymásnak a helyi (heartlander) lakosság egy része és...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!